Хлорне вапно – відбілювальний порошок, білого або майже білого кольору, який, зазвичай, є сумішшю гіпохлориту кальцію Ca(OCl)2, хлориду кальцію CaCl2 і гідроксиду кальцію Ca(OH)2. Хлорку широко використовують в якості дезинфікуючого і бактерицидного засобу, найчастіше при очищенні і знезараженні питної води.
Слід враховувати, що хлор проявляє активність виключно у вологому середовищі, тому хлорку у вигляді порошку необхідно застосовувати на попередньо зволожених поверхнях. Спочатку з Хлорки готують маточну суміш, яка надалі є основою для приготування робочих розчинів.
Для приготування маточного розчину хлорного вапна (освітлений 10-20% розчин) 1-2 кг сухого продукту потрібно насипати в емальовану ємність з невеликою кількістю води, розтерти дерев'яною лопаткою до однорідної маси. Потім довести кількість рідини до 10 л, перемішати до отримання однорідної суміші та залишити на 24 години в емальованому посуді з кришкою, перші 4 години періодично перемішувати. Обережно злити отриману субстанцію в марковану скляну або емальовану ємність, що закривається. Допустимий термін зберігання розчину – 5-7 діб. З такого деззасобу готуються робочі розчини хлорного вапна різних концентрацій. Вони відрізняються меншим терміном придатності – від 1 до 3-4 діб, після чого втрачають свою дію, тому рекомендується змішувати інгредієнти безпосередньо перед експлуатацією. Робочі дезрозчини із вмістом діючого компонента 0,25%, 0,5%, 1%, 2%, 3%, 5% застосовуються для знезараження певних предметів. Для їх приготування десятивідсотковий розчин хлорки розводиться водою відповідно до бажаної насиченості: наприклад, щоб отримати 0.5 л 0.5% продукту, потрібно розбавити перший 9.5 літрами рідини.
Такі субстанції готують для досягнення таких цілей:
Для посилення знезаражувального ефекту можливе використання спеціального активатора – наприклад, гідроксиду амонію. Кількість активатора залежить від ваги, вмісту активного хлору в дезскладу даної концентрації.